Duplájára nőtt az önkormányzat működési költsége, még az idei év vége előtt elfogyhat a pénz. De hova tűnhetett el a kerület 11 milliárdos megtakarítása?
2018-ban az előző vezetés 11 milliárd forintos tartalékkal adta át a kasszát az akkor frissen megválasztott V. Naszályi Márta polgármester asszonynak. Mint az átadás-átvételkor Dr. Nagy Gábor Tamás előző vezető fogalmazott:
„Az elmúlt húsz év alatt a kerület vagyonát több mint ötszörösére növeltük, ma összesen 35,970 milliárd forint. A takarékos gazdálkodásnak köszönhetően a Budavári Önkormányzat pénzügyi helyzete stabil. A folyószámlán a mai napon 2,651 milliárd forint található, ezen felül 7,528 milliárd forint Magyar Államkötvényben lekötött értékpapírt adtunk át utódainknak. Hiteltartozásunk nincsen.”
V. Naszályi Márta, amint megkapta a kassza kulcsot, nem volt rest és azonnal hatalmas állomány bővítéssel igazi kifizetőhely kiépítésébe kezdett. Az eltelt 4 évben több, mint 100 új munkavállalót vett fel a kerületi önkormányzat, természetesen bőséges javadalmazással. Az önkormányzat működési kiadásai a duplájára, 6 milliárd forintról 12 milliárd forintra növekedtek, annak ellenére, hogy jelentősebb beruházás nem folyik a kerületben. Az ATV műsorában idén januárban arra a kérdésre, hogy mi történt a milliárdos tartalékkal, polgármester asszony nemes egyszerűséggel azt válaszolta:
„Ez a nagy tartalék részben nyilván elolvadt.”
A kerület vezetőjének magyarázata a hiányzó milliárdokra, hogy „a pandémia miatt az önkormányzatokat érő kormányzati elvonások 5 milliárd forintos kieső bevételt okoztak”. A legnagyobb mértékű kiesés, amire V. Naszályi Márta utalhatott, az az iparűzési adó megfelezése volt, ám a kerületnek ez éves szinten kevesebb, mint 2 milliárd forintot bevételkiesést jelentett, nem 5 milliárdot, ahogy azt polgármester asszony korábban állította.
A többszöri nekifutásra is hibásan benyújtott, és egy éves csúszással elfogadott 2021-es költségvetés teljes összege egyébként 15,8 milliárd forint volt, amelyből 10,2 milliárd forintot szántak ‘személyi juttatások és dologi kiadásokra”, kerületi beruházásra és felújításra viszont csak 2,9 milliárd forintot fordítottak. Ellenben közel 200 millió forintot költöttek „Polgármesteri kommunikációs kiadásokra”, úgy mint videó készítés és weboldal fejlesztés.
Mindezekre hivatkozva polgármester asszony önkormányzati csőddel riogat, mint fogalmaz:
„A korábban meglévő 6-6.5 milliárdos tartalék az év végére elfogyhat.”
Rejtély, hogy ezt az információt miből gondolja, amikor a hivatalos zárszámadási jegyzőkönyvben világosan látszik a közel kétszer ekkora tartalék és vagyon.
A fejetlenségen az sem segített, hogy hosszú hónapokig jegyző nélkül működött a kerület, pedig egy önkormányzat életében kiemelten fontos szerepe van ennek a munkakörnek, gyakorlatilag egy személyben fogja össze a szakmai apparátus munkáját és biztosítja a törvényes működést.
Elsőként Tarjányi Tamástól váltak meg, miután a kormányhivataltól megérkezett a határozat, hogy jogsértően fogadták el a költségvetést. Nem az a költségvetés került kihirdetésre, amit a képviselő-testület elfogadott, V. Naszályi Márta százmillió forinttal eltérő költségvetési rendeletet hirdetett ki. Ez közokirat-hamisításnak számíthat, ami akár öt év letöltendő börtönbüntetést is vonhat maga után. A rendőrség jelenleg is nyomoz az ügyben.
Ezen tények ismeretében pedig kérdésessé vált, mennyire törvényesen költötték el azokat az adóforintokat, amivel a kerület jogszabálynak megfelelő költségvetés hiányában gazdálkodott. Tarjányi után Kóródi-Juhász Zsolt töltötte be rekord rövid ideig (alig 4 hónap) a jegyzői munkakört. Jelenleg pedig Dr. Németh Mónika próbál helytállni, a ciklus alatt immáron harmadik jegyzőként.
Reméljük most már sikerülni fog törvényesen működtetni az önkormányzatot és visszafogni a költekezéseket, elkerülve a kerület csődjét.